Pereteraapia
Pereteraapia
Toetavad ja rahuldust pakkuvad lähedased suhted on iga inimese puhul vaimse heaolu põhitingimusi. On leitud, et selliste suhete olemasolu vähendab stressi ja meil on kergem toime tulla erinevate eluraskustega, näiteks nii vaimsete kui füüsiliste haigustega (peaasi.ee).
Pereteraapia analüüsib suhteid ja aitab mõista igaühe käitumise mõju teistele pereliikmetele. Inimese maailmapildi kujunemisel on lähisuhted kriitilise tähtsusega. Pereterapeut vaatleb ühe pereliikme probleeme konkreetse peresüsteemi kontekstis. Teisisõnu tähendab see seda, et peret analüüsitakse kui tervikut, kus muutus ühes pereliikmes põhjustab muutust kogu süsteemis. Teraapias ei otsita süüdlasi, vaid aidatakse perel oma elu ümber korraldada nii, et probleemid lahenevad või vähemalt leevenevad.
Pereteraapiasse pöördumiseks ei pea silmitsi seisma suure probleemi või kriisiga. Nõu võivad paluda kõik, kellel on huvi põhjalikumalt lahata oma pereelu, suhte- ja kiindumusmustreid ning muuta sel viisil omavahelised suhted rahuldustpakkuvamaks.
Pereteraapias on võimalik töötada süsteemselt ka igaühega eraldi, ent tõhusama tulemuse saavutamiseks võiks kaasa võtta ka teised pereliikmed või muud lähedased inimesed. Kui aga alguses tundub üksi tulla kergem, siis see on igati mõistetav.
Nõustamisele võib pöörduda näiteks järgmiste murede korral:
pereliikmete suhted ja muutustega toimetulek (lapse sünd, kooliminek, teismeiga jne)
mõne pereliikme käitumisprobleemid või tervisehäire (nt ärevus, depressioon, krooniline haigus jne)
vähesed vanemlikud oskused ja nõrk omavaheline koostöö
paarisuhte probleemid
lahkumineku ja lahutuse temaatika, kärgpere toimimine
suhted oma vanematega
Oluline teada
Esmasele vastuvõtule võiksid tulla kõik pereliikmed, kes probleemiga on seotud või keda probleem mõjutab.
Täpsem teraapia kestvus, sagedus ning edaspidi osalevad inimesed lepitakse kokku esimesel vastuvõtul.
Uudiskiri
Ole kursis meie kõige uuemate uudiste ning teavitustega.